מערכת הביוב בחצר מותקנת כולה בתוך האדמה ואין מצב לראות את כולה מבחוץ. לכן, כאשר יש סתימות ותקלות אחות, וכאשר רוצים לקבל תמונת מצב שלה, אזי חייבים להשתמש במצלמת סיב אופטי. היא מוחדרת פנימה, מצלמת את הקו ושולחת את התמונות אל מסך המצוי בידי מפעילה.

איך בנויה מערכת הביוב?

המים המשומשים ומי האסלות מוזרמים מהבית אל מערכת הביוב שבחצר. היא מורכבת ממספר בריכות המחוברות ביניהן בקו ישר עם צנרת סגורה. הצנרת מותקנת בעומק והאדמה מונחת עליה. קצה הקו מוביל אל המערכת האזורית המזרימה את כל התכולה אל מכוני טיהור. המערכת הביתית עשויה לרוב, מבטון אבל ניתן למצוא גם מפלסטיק קשיח העמיד ללחצים גבוהים. האחריות בטיפול המערכת היא על בעל הנכס. חברה המספקת שירותי ביובית ושירותי אינסטלציה אחרים מבצעת התקנת קווי ביוב, כמו גם תיקונם, שיפוצם ותחזוקתם.

איתור סתימות

סתימות נוצרות בעיקר,  משורשים אשר חודרים דרך סדקים הנוצרים בגלל בלאי, חבלה וכדומה. הם מרחיבים את הסדקים ומתרבים עד ליצירת פקק שאינו מאפשר מעבר נוזלים ומוצקים. הבעיה מחריפה כאשר נוספים גופים זרים המגיעים דרך האסלות. כאן מדובר על תחבושות היגייניות, גלילי ניירות טואלט, מיכלי פלסטיק של סבון אסלה  המונחות על קצותיה ועוד. הן מעבות את הסתימה, ויש צורך, באזעקת ביובית לטיפול בה. סתימות כאלו מייצרות מפגעים קשים לדיירים. מי הביוב פורצים דרך מכסי הביוב או האסלות ויוצרות שלוליות מצחינות סביב המכילות חיידקים מסוכנים לבריאות. לא ניתן להשתמש במערכת המים והביוב עד לפתרון הבעיה שחייב להיות מהיר מאוד.

שחרור הסתימה

ביובית המגיעה למקום התקלה מתחילה את עבודתה בשאיבת הנוזלים המציפים את המערכת. היא מרוקנת אותם אל אתר מורשה. בשלב הבא מאתרים את הסתימה באמצעות מצלמת סיב אופטי השולחת תמונות אל צג הנמצא בידי הפעיל. כך ניתן לתכנן את העבודה. את הסתימה פותחים באמצעות מערכת להזרקת מים המותקנת על הביובית. יש בה צינור ארוך אשר בקצהו מוברגת דיזה מיוחדת המסוגלת לייצר סילון מים דק. הזרם הפורץ ממנו הינו בעל עוצמה רבה ומסוגל לחתוך שורשים, גזעי עצים, פלסטיק, קרטון וניירת ועוד. הלחץ שהוא מפעיל על הסתימה מרסק אותה. לאחר מכן, ממשיכים להזרים את המים אשר מצליחים לקלף שכבות לכלוך הדבוקות לדפנות. לאחר טיפול זה הצנרת נותרת נקייה. להשלמת הניקוי ניתן לשפוך חומרים קוטלי עשבים. אלו גם מעכבים היווצרות שורשים חדשה. כאן מסתיימת עבודת הביובית.

צילום קו ביוב נקי

בשלב זה, וכאשר הקו נקי, ניתן לצלם שוב וכאן יש חשיבות רבה לשימוש נכון במצלמה. ניתן לראות טוב יותר את הסדקים, השברים והבעיות האחרות הקיימות. על פי תמונת המצב ניתן לקבל החלטה לגבי תיקונים מקומיים אפשריים או לגבי שיפוץ המערכת. מומלץ מאוד לבצע את העבודה במהירות ותוך זמן קצר כדי להימנע מסתימות עתידיות. כדאי גם לתת את העבודה לאותה חברה ולקבל טיפול המשכי יעיל.

צילום קווי ביוב בנסיבות אחרות

מערכת הביוב עלולה להיפגע קשות גם לאחר חבלות, תאונות ותקלות אחרות. הדרך הטובה לבדוק זאת היא על ידי צילום הקווים. החלק הגלוי  במערכת הינו, למעשה, בריכת הביוב אשר מותקנת באדמה וממנה זורמות תעלות פתוחות המתחברות לסגורות. מצלמת הסיב האופטי מוחדרת דרכן.