מערכת האינסטלציה בבית נחלקת לשניים. יש את המערכת המזרימה מים נקיים לשימוש הדיירים ויש את המערכת המובילה את המים המשומשים החוצה אל מערכת הביוב שבחצר. העניין הוא, ששתי המערכות הללו מותקנות מתחת לחיפוי בבית למעט אביזרי קצה גלויים. בחצר, לעומת זאת, מותקנת מערכת הביוב מתחת לאדמה למעט בריכות הביוב שהינן גלויות לעין. שתי המערכות הללו חיוניות להתנהלות שוטפת ושגרתית בבית. תקלות חמורות כמו נזילות בצנרת וסתימות במערכת הביוב עלולות להשבית את כל הפעילות בהן, מה שיביא לשיבוש בחיי הדיירים. תקלות רבות אחרות נחשבות למורכבות והתיקון שלהם מסורבל מאחר וחלקו נעשה בתוך הקירות, מתחת לבלטות ובאדמה.

נשאלת השאלה איך למנוע בעיות אינסטלציה בבית? התשובה לכך מעט מורכבת, כי השמירה נעשית בשני אופנים. ראשית, מניעה עד כמה שניתן ליצירת תקלות והשנייה טיפול מקצועי על ידי אינסטלטור מקצועי.

מניעה על ידי הקמת מערכת מקצועית

ידוע לכל, כי מניעה בכל תחום שהוא מונעת תקלות המביאות לנזקים ותיקונים יקרי ערך. כך גם במערכות אלו. יש צורך להקים תשתיות מקצועיות מעולות. הדבר אומר בחירת אינסטלטור בבת ים או באזור מגורכם אשר יש עליו המלצות רבות. ניתן לקבל אותן מחברים אשר קבלו ממנו שירות מעולה לשביעות רצונם המלאה. בנוסף, ניתן לקבל המלצות מגורמי מקצוע מוסמכים, לקבל חומר ומידע עליו מתוך אתר השייך לו או אתר אחר העוסק בתחום ועוד. סביר להניח, כי אינסטלטור המשקיע רבות בפרסום והעברת מידע יודע גם להקים מערכות תקניות. ככל שייעשה שימוש בחומרים וצנרת תקניים, כן, יפחת הסיכון לבלאי מוקדם, לתקלות, לשחיקה ועוד.

שמירה שוטפת על המערכת

היות ומדובר על מערכת סגורה שברובה היא תת קרקעית יש לשמור על מספר כללים. ידוע לכל, כי תקלות רבות נוצרות עקב סתימות. במערכת הביוב מדובר על שורשים החודרים דרך סדקים, ובנוסף, מגופים זרים החודרים דרך האסלות כמו תחבושות היגייניות, גלילי ניירות טואלט, מגבונים, מיכלי פלסטיק של סבוני אסלה המונחים על האסלה וכדומה. זריקתן לתוך האסלה בטעות, עקב חוסר תשומת לב, או מחוסר ידע עלולות לגרום לסתימות שיש לשחררן בשיטות שונות. בנוסף, כדאי להמעיט בגידול עצים ושיחים גדולים מרובי שורשים בקרבה למערכת הביוב. סתימות מורכבות גורמות להצפות, לריחות רעים, לסכנות בריאותית ועוד ויש צורך להשקיע כסף בפתיחתן. אותו הדבר לגבי סתימות בכיורים, באסלות, באמבטיות ועוד. לגבי כיורי מטבח, למשל, מומלץ לא לשפוך שאריות קפה ושמן ופרודוקטים אחרים הגורמים לסתימות. כדאי לבצע טיפול מונע על ידי שפיכת מים חמים מעת לעת, וחומרים אחרים מאושרים לשימוש אשר מסוגלים לשחרר סתימות קטנות. טיפול מונע כזה דוחה או מבטל יצירת סתימות מורכבות אותן יש לפתוח על ידי אינסטלטור.

הזמנת אינסטלטור מומחה לתיקונים

גם כאן יש להקפיד על בחירת מקצוען בעל תשתית מתאימה לכל סוגי התיקונים. יש ברשותו מצלמות תרמיות, מצלמות סיב אופטי וציוד אחר שנועד לאיתור וטיפול בנזילות וסתימות. התיקון ייעשה על ידו עם אביזרים תקניים וחומרים איכותיים כולל אטמים, חלקי צנרת, אביזרי קצה ועוד. תיקון איכותי יבטיח פעילות ושרידות המערכת לזמן ארוך.

תחזוקה שוטפת

משמעות הדבר גילוי רגישות יתר לכל תקלה כאשר היא רק מתהווה. למשל, רטיבות קטנה על קיר מעידה על נזילת מים וכדאי לבדוק אותה במהירות כדי לא לגרום לסדקים להתרחב וליצור נזילות גדולות יותר. כך התיקון ייעשה במהירות ובמינימום נזקים לסביבת הנזילה, וכן הלאה.

מומלץ להיעזר בשירותי אינסטלטור בעל מוניטין היכול לייעץ בכל נושא ולתקן כל תקלה במקצועיות רבה.