בכל בית יש שתי מערכות אינסטלציה. האחת להכנסת המים הנקיים מהמערכת הציבורית והשנייה לפינוי המים המשומשים ומי האסלות לביוב. המים מפונים דרך פתחי ניקוז שונים, ובין היתר, דרך כיורי רחצה ומטבח, מקלחות, אמבטיות ועוד. דרך נוספת היא כמובן, דרך האסלות שבבתי השימוש. בבתים רבים עושים שימוש רב באמבטיה, ובמקרים רבים, אף רוחצים בהם את הילדים הקטנים. רצוי להגן על הפתחים מחדירת גופים זרים באמצעות מסננת אבל לא תמיד הדבר ניתן, במיוחד, כאשר אוטמים את הפתח עם פקק גומי. כאשר פותחים את הפקק לריקון האמבטיה או בנסיבות אחרות, עלולים לחדור גופים זרים אשר נתקעים בצנרת. אלו מונעים חלקית את זרימת המים. לאורך זמן עלולים להצטבר עליהם שערות ולכלוך מסוג אחר אשר נדבקים ויוצרים סתימה מורכבת. סתימה יוצרת בעיות שונות. המים פורצים ומציפים את האמבטיה, במקרים רבים, המערכת של האמבטיה מחוברת עם זאת של המקלחת והבעיות הופכות למשותפות לשתיהן. בעת הזאת, אין אפשרות להשתמש בה או אפילו במקלחת הקרובה עקב השבתת הקו עד לתיקונו.

שימוש במכשירים שונים

יש צורך דחוף לפתוח את הסתימה וניתן לעשות זאת עצמאית במספר דרכים. הראשונה – הפעלת פומפה. כאשר יש הצפה בתוך האמבטיה אזי מניחים את הפומפה ישירות על פתח הניקוז.  במקרים ובהם אין מפלס נדרש, אזי יש למלא מים עד שהם מכסים את כל פתח הניקוז. מפמפמים עימה מספר פעמים רב ובודקים אם הסתימה השתחררה. דרך אחרת היא לנסות להוציא את השערות ידנית. פותחים את פתח הניקוז באמצעות מברג ואז מנסים להגיע אל השערות ולתלוש אותן. במידה והדבר לא מסתייע והסתימה נמצאת בעומק רב, יותר אזי ניתן להשתמש במשחולת. משחילים משחולת מיוחדת עם קפיץ בקצה שלה.  הקפיץ נתפס בשערות ובחלקי הסתימה ואז, ניתן לסובב את ידית המשחולת. השערות נכרכות סביב ומשיכה חזקה משחררת קבוצה ממנה. כך, עד לשחרור מלא של הסתימה.

שימוש בחומרים כימיים וחומצתיים

שיטה נוספת היא על ידי שפיכת חומרים כימיים פנימה. יש צורך, לבדוק תחילה מאיזה חומר עשויה הצנרת, פלסטיק או עופרת, כדי לבחור את סוג החומר הכימי הרצוי. שימוש לא נכון עול לגרום לנזק רב עד כדי הריסת כל הצנרת. מוצא אחרון הוא באמצעות שפיכת חומרים חומצתיים פנימה ויש לעשות זאת בזהירות. ניתן לשפוך חומר נוזלי, או גרגרים עליהם שופכים מים חמים. בעת העבודה הנ"ל יש להיזהר מכוויות, מפגיעה בעיניים, מערבוב סוגי חומרים וכדומה. הוראות מתאימות ניתן לקרוא על אריזות החומר. בכל מקרה, יש לדאוג לאוורור טוב של המקום מחשש לשאיפת חומרים רעילים.  שימוש בחומרים אלו הוא המוצא האחרון הרצוי. ניתן לשלב מספר שיטות כאלו, כלומר: פתיחה ידנית ואז שימוש בחומרים כימיים ו/או חומצתיים לניקוי מושלם יותר ועוד.

שירות אינסטלטור

כאשר מדובר על סתימות מורכבות אז כדאי להזמין אינסטלטור בפתח תקווה או באזור המגורים שלכם. סתימות מורכבות הן כאשר כמות המים הפורצת החוצה היא גדולה, כאשר כל השיטות אינן עוזרות ועוד. אינסטלטור יגיע עם ציוד מקצועי כולל מצלמת סיב אופטי לצילום הקו כדי לגלות את סוג הסתימה והרכבה. במקרים חמורים, עלול להתברר כי הסתימה היא דווקא, במערכת הביוב ואז הטיפול בה ייעשה מתוך המערכת עצמה ודרך בריכת הביוב. ניתן לעשות זאת על ידי השחלת מוטות ביוב לצנרת הראשית או משחולות לתוך הצנרת שבבית. בכל מקרה הסתימה תשוחרר. אינסטלטור מקצועי מבצע את כל סוגי השירותים בתחום אינסטלציה והביוב וכדאי להזמינו בעת הצורך. חלק משירותיו, כמו פתיחת סתימה באמבטיה,  הינם דחופים ואחרים מוזמנים.