אתם זקוקים לדוד שמש? אז דעו לכם כי אתם בחברה טובה, כי מרבית תושבי ישראל מתקינים אותם בבתיהם. השימוש בהם נפוץ מכמה סיבות חשובות. ראשית, קיים חוק  המחייב התקנת דודי שמש בבתים ובדירות למעט מקרים שמוחרגים. כך למשל, קיימת חובה בבניינים עד 8 קומות. בגבוהים יותר לא ניתן בגלל חוסר מקום על הגג. סיבה חשובה אחרת היא החיסכון הכספי הרב שמערכת כזאת תביא לכם. המים מתחממים באנרגיית השמש הניתנת חינם לאורך מרבית ימות השנה. בימים נטולי שמש תוכלו לחמם את המים על אנרגיית החשמל. סידור זה מאוד נוח וחסכוני, מה עוד, שתתרמו לשמירה על איכות הסביבה. משום כך, כדאי גם לכם להתקין דודי שמש בבתיכם.

שיקולי בחירה

נשאלת השאלה איך לבחור את דוד השמש שלכם? התשובה הינה מעט מורכבת אבל  בעיקר על פי הצרכים, היצרן, מקום המגורים, הטעם האישי, היכולת הכספית וכדומה. תוכלו למצוא דודים בנפחים שונים: 80 ליטר, 120 ליטר המתאימים למשפחה בת  4 נפשות, 150 ליטר למשפחה בת  5 נפשות ו 200 ליטר למשפחה גדולה מאוד. אלו הן, כמובן, ההמלצות המקובלות אבל תוכלו לבחור על פי שיקולים עצמאיים ונוספים שלכם. למשל אם אתם משפחה בת ארבע נפשות ומתכננים להרחיבה אז כדאי לרכוש מראש דוד גדול בנפח של 150 או אפילו 200 ליטר. אם אתם גרים באזור חם הרי שקצב חימום המים יהיה מהיר ואז כדאי לשקול דוד קטן יותר. אם אתם זוג מבוגר אז, כמובן, שעדיף דוד של 80 ליטר וכן הלאה.

סוג הדוד

כדאי לכם לחשוב גם על סוג הדוד הנדרש ועל יתר חלקי המערכת. ניתן למצוא מגוון דודים הבנויים מחומרים שונים. הנפוצים כולם בנויים ממתכת מסיבית ועמידה ציפוי פנימי העשוי מחומרים מבודדים המסוגלים לשמור על חום המים. יש צורך לבחור את סוג גוף החימום. יש שרוולי חימום וגופי חימום קטנים יותר. הצטברות האבנית על השרוולים גדולה יותר. בנוסף, יש לוודא שהמתקין מוסיף ברזי בטיחות ואלמנטים אחרים חשובים. כך, ברז ערבול למניעת כוויות, שסתום ביטחון לפריקת לחץ גבוה, ברז ניתוק למקרים בהם יש תקלות וכאשר מבקשים לבצע תיקונים וכדומה. כל אלו, ואחרים נוספים, הינם אלמנטים חשובים לבטיחות המשתמשים והמערכת. לכל דוד יש להתאים את הקולטים המתאימים וניתן לבחור בקולט אחד או בשני קולטים המותאמים לדודים גדולים. השיקול הוא בתפוקת החום שהם מספקים, בעמידותם למזג האוויר ועוד. אם מערכת הקולטים בלויה, כדאי בהזדמנות זאת להחליף גם אותה כי אז העלויות של רכישת שתי חלקי המערכת בו זמנית יורדות משמעותית.

בחירת היצרן והמתקין

שיקול חשוב הוא בחירת היצרן וניתן להוסיף גם החברה המתקינה. תוכלו למצוא יצרנים ישראליים רבים שכולם מייצרים דודים איכותיים. יש שוני קטן בין יצרן ליצרן וניתן לראות את ההיצע והמפרט הקיים אצל כל אחד. שיקול חשוב הוא משך האחריות הניתנת על ידי כל אחד למערכת עצמה. יש יצרנים אשר שולחים מתקינים מטעמם והם מספקים אחריות גם על עבודתם. שיקול חשוב ולעיתים, מכריע, הוא המחיר. כדאי לעשות סקר שווקים ולבחור את ההצעה הטובה ביותר מבחינת כל הפרמטרים. לא תמיד כדאי להינעל על המחיר הזול ביותר. לעיתים, כדאי לשלם מעט יותר ולקבל מוצר טוב בהרבה. טוב לבחור בחברה שמומחיה יכולים לייעץ לגבי ההתלבטויות השונות שלכם ואף לבצע התקנה בתקנים הנכונים. כל אלו שיקולי בחירה חשובים וכדאי להקפיד עליהם למען קבלת שירות ותמורה נאותים וטובים.