דודי שמש ברחובות נפוצים מאוד מכמה סיבות וביניהן שתיים עיקריות. הראשונה היא, שהחוק מחייב התקנתן על בתים של עד 8 קומות והשנייה היא, כמובן, שהם חוסכים רבות לכל אחד ותורמים לשמירה על איכות הסביבה. כמובן, ששתי הסיבות הללו ואחרות נוספות, קשורות אלו באלו. המים בדוד מתחממים על ידי אנרגיית השמש ועל ידי אנרגיית החשמל. המערכת מורכבת מקולטים המונחים על הגג ומהדוד עצמו. שניהם מחוברים בצנרת במערכת סגורה. בתוך הדוד יש גוף חימום אשר מתחמם מהחשמל ומחמם את המים סביבו. תקלות בקולטים או בגוף החימום או באביזרים אחרים בו יפגעו בחימום המים.

תקלות בקולטים

ניתן למצוא קולטים בגדלים שונים כאשר יש להתאים כל אחד לנפח הדוד. הצורך הוא ביצירת תפוקת אנרגיה ברמה מתאימה. קולטים קטנים מדי יגרמו לחימום מים איטי ולא מספק. הקולטים עשויים מתיבה בעלת מסגרת העשויה מתכת מסיבית שעליה מונחת זכוכית שקופה. התיבה עצמה צבועה בצבע שחור הקולט קרני שמש. הקולטים חייבים להיות מונחים בזווית מתאימה לשמש על מנת להיחשף אליהם לאורך מרבית שעות היום. הם חייבים להיות נקיים מאבק, לשלשת ציפורים ועוד על מנת שקרני השמש יחדרו אליהם היטב. כוונון לא נכון ולכלוך יפגעו באיכות החימום. בתוך התיבה יש צנרת והמים מתחממים בה ומועברים ישירות לדוד לאגירה. הצינורות חייבים להיות תקינים.  כאשר יש הצטברות אבנית בתוך הצינור אזי המים אינם עוברים היטב ואז בנקודה מסוימת הם יוצרים לחץ הגורם לסדק ופיצוץ בצינור. כל דליפה או אבנית בהם יוצרת דליפה ומונעת העברת מים חמים בכמות מספקת. במקרים של צנרת פגועה בקולטים, חייבים להחליף את הקולט.

תקלות בצנרת חיצונית או בגוף החימום

צנרת חיצונית המחברת בין הקולטים לדוד עלולה להיסתם אף היא באבנית, וגם כאן, עלולות להיווצר נזילות המונעות הגעת מים חמים בכמות מספקת. במקרים הללו, ניתן להחליף אותן ללא קושי בחדשים שיתפקדו היטב לאורך זמן. הדוד עצמו מיוצר ממסגרת עגולה של מתכת חזקה עם ציפוי פנימי העשוי מחומרים מבודדים. גוף החימום נבחר בהתאם לנפח הדוד. לאורך זמן מצטברת עליו אבנית אשר פוגעת בהדרגה ביכולת החימום שלו. כאשר היא משתלטת על כולו או מרביתו, אז הוא מפסיק לפעול ולחמם ויוצר קצר אשר משבית את הדוד. בכל דוד יש בנוסף, תרמוסטט, ברז ערבול, ברז ניתוק ועוד.

תקלות בברזים ובאלמנטים נוספים

תרמוסטט תקול מפסיק לווסת את המים וגורם לכך שהם ירתחו מעבר ל60 מעלות צלסיוס. זוהי הרמה המומלצת ומעבר לכך, עלולים המשתמשים להיכוות וגוף החימום להתחמם יתר על המידה, להפסיק לתפקד וליצור קצר. חשמלי. ברז ערבול שאינו תקין מזרים כמויות מים קרים רבות מהרגיל והדבר גורם למים שלא להתחמם. בכל המקרים, יש להחליף את החלקים התקולים בחדשים, מאחר ולא ניתן או לא כדאי לתקנם. עלותם הינה זניחה ביחס להשקעה. כל תיקון מחייב ניתוק מהחשמל ובמקרים רבים, גם ריקון המים מהדוד טרם החלפת החלקים התקולים. תקלות אחרות הן קצרי חשמל במעגלי החשמל המובילים לדוד, וכאן נדרשת התערבות של חשמלאי מוסמך בלבד.

רכישה וטיפול

מומלץ לרכוש דודי שמש של יצרנים בעלי מוניטין אשר מייצרים אותם על פי תקנים רשמיים. גם ההתקנה והטיפול בהם חייבים להיות על ידי טכנאים מומחים. בנוסף, כדאי לתחזק את הקולטים ולשטוף אותם יסודית אחת לשנתיים. כדאי להניח מסננים על הצנרת המובילה לבית ועוד. כל אלו ימנעו תקלות הגורמות לחימום מים לקוי. מומלץ לקבל שירות מחברה מובילה בתחום.