ביובית מספקת שירותים ללקוחות רבים. ביניהם ניתן למצוא פרטיים, מפעלים, עסקים, מוסדות ציבור ועוד. שני שירותים עיקריים שלה הם גם בין הדחופים שניתן למצוא. הראשון הנפוץ יותר הוא איתור סתימות ביוב ופתיחתן. השני הינו שאיבת מי הצפות ממקלטים, חניונים מקורים ועוד. אלו אמנם פחות נדרשים אבל החשיבות שלהם רבה בימי גשם עזים וכאשר מערכת הניקוז קורסת. במקרים מורכבים, התערבות מהירה יכולה לחלץ לכודים במים. שירותים אחרים נדרשים פחות ומוזמנים בעיקר בצורה מסודרת. כאן מדובר על שאיבת בורות ספיגה, בורות שומניים במפעלים כימיים ואחרים, מי בריכות ועוד.

מבנה הביובית

נשאלת השאלה כיצד פועלת ביובית וכדאי קודם להכיר את המבנה שלה. מדובר על כלי רכב כבד. לעיתים משאית כבדה או קלה, טנדר גדול וכדומה. על כל אחת יש מיכל לאגירת נוזלים ושתי מערכות נוספות. האחת היא לשאיבת נוזלים והשנייה להזרקת מים בלחץ. בעת שחרור סתימה משתמשים בכל המערכות הללו. בעת שאיבת מי הצפות – רק במיכל ובמערכת השאיבה, ולמשימות כאלו מזניקים בעיקר ביוביות גדולות שעליהן מיכלים בנפחים גדולים. ניתן למצוא ביוביות בגדלים שונים עם טכנולוגיות ומפרטים שונים. יש נמוכות המסוגלות לנוע בתוך חניונים מקורים ובמבנים נמוכים לבצע מטלות שונות. הגדולות מסוגלות, בין היתר, לפתוח סתימות מורכבות בזמן קצר, יחסית, וכן הלאה.

היווצרות סתימות

מיצוי מלוא היכולות של הביובית בא לידי ביטוי בפתיחת סתימות מורכבות. הן נוצרות בתוך הצנרת הסגורה הקיימת בכל מערכת ביוב שבחצר. המערכת עצמה מורכבת מבריכות המחוברות ביניהן בקווים ישרים בצנרת בתוך האדמה. הקו מקבל את הנוזלים ומי השופכין מהבית ומזרים אותו למערכת הביוב האזורית. קו יכול להיות מיוצר מבטון או מפלסטיק קשיח העמיד ללחצים ומשקל. סתימות נוצרות בעיקר מחדירת שורשים דרך סדקים קיימים. אבל גם מחדירת גופים זרים דרך האסלות. מדובר על גלילי ניירות טואלט, תחבושות היגייניות, מגבוני בד, מיכלי פלסטיק של סבוני אסלה המונחים על קצותיה ופריטים מוצקים אחרים שאינם מתפוררים במים. חיבור של שורשים וגופים זרים יוצרים סתימה מורכבת שניתן לשחרר בעיקר עם ביובית. השיטות האחרות של שימוש במוטות ביוב יעילות פחות ודורשות מאמץ רב שלא תמיד מצליח.

פתיחת סתימות על ידי ביובית

כאשר הביובית מגיעה למקום אזי, לרוב, הבריכות מוקפות בשלוליות מצחינות שפרצו דרך המכסים שלהן. מצב זה מסוכן מבחינה בריאותית. בנוסף, לא ניתן להשתמש במערכת המים בבית עד לפתרון הבעיה. בשלב הראשון, שואבת הביובית את הנוזלים במערכת הביוב לתוך המיכל עד לריקון מוחלט. את המיכל מרוקנים באתר מורשה וממלאים במים נקיים. השלב הבא הוא איתור הסתימה בעזרת מצלמת סיב אופטי השולחת תמונות אל צג המונח בידי המפעיל. לאחר זיהוי הסתימה וצפייה בה מתחיל השלב הבא. לתוך הקו מוחדר צינור המים אשר בקצהו מוברגת דיזה מיוחדת. היא מסוגלת ליצור סילון מים דק היכול לחתוך את השורשים, את הפלסטיק, הקרטונים ויתר המוצקים. הלחץ מפורר את הסתימה ומשחרר אותה. כל תכולתה מוזרמת קדימה. בשלב הבא ממשיכים להזרים מים שנועדו לקלף שכבות לכלוך הדבוקות לצנרת. כאן למעשה מסתיימת עבודתה ועתה ניתן לשפוך חומרים קוטלי עשבים לניקוי מושלם יותר.

צילום מקיף

ניתן לנצל את הקו הנקי ולצלם אותו שנית כדי לאתר את הסדקים והשברים הקיימים. כך, ניתן עתה לתכנן שיפוץ הקו או תיקון חלקי לליקויים בו. מומלץ לקבל שירות ביובית בתל אביב מחברה בעלת מוניטין בתחום. היא מספקת בנוסף שירותים משלימים למערכת האינסטלציה והביוב כולל הקמה ושיקום.