דוד שמש הינו אמצעי חימום המים הנפוץ ביותר. ניתן למצוא אותו בבתים פרטיים, במוסדות ציבור, בעסקים שונים ועוד. על פי החוק, אתם חייבים להתקינו אם אתם גרים בבתים בגובה של עד 8 קומות. בבתים גבוהים יותר אין אפשרות בגלל חוסר מיקום על הגגות ולכן, אין חובה כזאת. מעבר לכך שכדאי לכם להתקינו בגלל החיסכון הכספי שהוא מביא עימו. תוכלו לראות דודי שמש על גגות רבים. הם מותקנים על ידי טכנאים מורשים הפועלים בשמם של חברות יצרניות ושל משווקים מורשים שלהם. לצד הדודים מתקינים יחידת קולטים. את הדודים תוכלו להתקין גם בתוך הבית והדבר נובע, בין היתר, משיקולים אסתטיים.

סוגי דודי שמש

ניתן למצוא במידות  מגוונות. כמו בנפחי 80, 120, 150 ו200 ליטר. הנפוצים ביותר הם בני 120 ליטר למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר משפחות בנות 5 נפשות. אלו ההמלצות הקיימות אבל תוכלו לבחור את הדוד המתאים ביותר לצרכיכם, לטעמכם האישי, ליכולותיכם ולשיקוליכם הכספיים. שיקול המחיר קיים אבל לא מכריע כי הבדלי המחירים בין נפח אחד לשני לא גדולים. וכדאי לכם לרכוש אחד מעט גדול יותר כדי להבטיח אספקת מים טובה למשפחה הגדולה שלכם או העומדת להתרחב.

התקנת הדוד והקולטים

כל התקנה מקצועית מתבצעת על פי תקנים קיימים. הקולטים נבחרים על פי תפוקת החום שלהם הנקבעת, בין היתר, בהתאם לגודלם. הם חייבים להיות מותאמים לנפח הדודים. הקולטים והדודים מחוברים ביניהם בצנרת מתאימה. הקולטים בנויים מתיבה אטומה שהכיסוי שלה עשוי מזכוכית עבה המאפשרת חדירת קרני השמש. תחתיתם כהה הסופגת קרני השמש ומחממת את הצנרת הנמתחים בה. המים המתחממים בצנרת מועברים לאגירה בדוד עצמו.

תחזוקה

דודי שמש וקולטים הינם יקרי ערך  ונחשבים למערכות מורכבות שמוטב לכם לשמור עליהן היטב. הן מזרימות מים ואמורות לעמוד בלחצים גבוהים של מים, חום גבוה, ובנוסף מחוברות לחשמל. תקלות יכולות לנבוע במקומות שונים במערכת ובסיטואציות מגוונות. תחזוקה טובה תימנע או תדחה תקלות. המניעה הטובה ביותר היא הקפדה על התקנה תקנית ועל פי הכללים הנעשית על ידי טכנאים מומחים. בכל דוד שמש יש אביזרי בטיחות. בין היתר, ברזי ניתוק לסגירת המים בעת נזילות או תיקונים, ברזי ערבול למניעת כוויות, תרמוסטט שתפקידו לווסת את טמפרטורת המים ולמנוע ממנה רתיחה מעבר ל 60 מעלות צלסיוס ועוד. כל אביזר כזה חייב להיות תקין, תרמוסטט, תקול למשל, עלול לאפשר רתיחה גבוהה מדי הגורמת לפיצוץ השכבה הפנימית של הדוד, מה שמחייב החלפתו. לכן כל תקלה או נזילה שתגלו חייבת החלפה מיידית של החלק התקול. כן, יש להניח מסננים המונעים אבנית במים.

ערנות וניקוי

היו ערניים לבעיות המתחילות להיווצר. חימום איטי של המים מעיד, לדוגמא, על גוף חימום מלא באבנית. הקולטים חייבים להיות נקיים כל העת. הקפידו לבצע ניקוי עצמי של הזכוכיות והגוף החיצוני על ידי שטיפתם במים. יחד עם זאת, תוכלו להזמין טכנאים מומחים לניקוי יסודי אחת לתקופה. הניקוי שומר על הקולטים ואף מאפשר למים להתחמם היטב.

תשתית חשמלית תקינה

בכל דוד שמש יש גוף חימום המופעל על ידי חשמל. התשתית החשמלית חייבת להיות מותקנת על ידי חשמלאי מוסמך כולל מפסק פח. וטיפול בכל תקלה להיעשות על ידו. מעגל חשמלי אמור להיות מסודר, ולרוב, רק עבור הדוד ללא מכשירים אחרים זוללי חשמל. הדבר מונע תקלות מעומס רב מדי. הקפידו על כך למען בטיחותכם ותפעול טוב של הדוד. בכל מקרה,  מומלץ לכם לקבל שירות מטכנאים מקצועיים.