דודי שמש ברחובות נמכרים בכמויות גדולות מסיבות שונות. יש שתיים חשובות. האחת היא החוק המחייב התקנתם בבניינים של עד 8 קומות. בגבוהים מהם יש בעיה טכנית הנובעת מהיעדר מקום על הגג. סיבה שנייה היא, כמובן, החיסכון הרב בחימום המים עקב ניצול אנרגיית השמש הניתנת חינם. בבתים משותפים רבים רואים מספר רב של דודי שמש עם קולטים לצידם. כל דוד שייך לבית אחר ומתחבר אליו ישירות. ההתקנה נעשית על הגג בצד של הדירה והצנרת נמתחת מהדוד ולאורך קו הבניין עד שהיא נכנסת לבית. בבתים גבוהים עלולה להיות בעיה כי המים החמים מתקררים מעט בדרכם מטה, אבל הם עדיין תורמים לחיסכון.

מבנה  המערכת

דודי שמש יכולים להיות מותקנים על הגג אבל גם בתוך הבית. הבחירה היא עניין של טעם אישי ופרי שיקולים אסתטיים. הקולטים עצמם מותקנים בזווית לשמש על מנת שיוכלו לקלוט את קרניה לאורך מרבית שעות היום. ניתן למצוא דודי שמש בגדלים שונים. כך, בנפחי 80, 120, 150 ו200 ליטר. הנפוצים והמבוקשים ביותר הם בני 120 ליטר למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר משפחות בנות 5 נפשות. אלו ההמלצות הקיימות אבל כל אחד יכול לבחור את אלו המתאימים לצרכיו, לטעמו האישי, לשיקוליו הכלכליים וכדומה. לעיתים, כדאי למשפחה בת 5 נפשות העומדת להתרחב להצטייד בדוד גדול יותר של 200 ליטר. וכן הלאה. הקולטים מתואמים בגודלם ובתפוקת האנרגיה שהם מסוגלים לספק לדוד. הם והדודים מחוברים ביניהם על ידי צנרת מתאימה.

מבנה הדוד

דוד שמש הינו גוף מסיבי שהמסגרת שלו עשויה מפלדה. הציפוי הפנימי עשוי מחומרים מבודדים המסוגלים לשמור על חום המים. הוא מותקן על בסיס יציב. בכל אחד יש גוף חימום הנועד לחימום באמצעות חשמל. במקרים רבים, יש פלאנג' הכולל גוף חימום ותרמוסטט יחד. גוף החימום מותאם לנפח הדוד והוא בעל תפוקת חום ידועה. בדודים גדולים יהיה צורך בהפעלה של לפחות כשעה כדי לקבל מים חמים במידה מספקת.

אביזרי בטיחות

קיים מבחר אביזרי וברזי בטיחות חיוניים שחלקם נדרשים על פי התקנות החוקיות. יש תרמוסטט שתפקידו למנוע רתיחת מים מעבר ל 60 מעלות צלסיוס. רתיחה גבוהה יותר מסוכנת למשתמשים ולדוד עצמו. הם עלולים לסדוק את הציפוי הפנימי או להרוס את גוף החימום. במקרה הראשון החמור יותר, לא תהיה ברירה אלא להחליף את כל הדוד בהוצאת כספים כבדה. בנוסף, יש ברז ניתוק הסוגר את זרם המים בעת נזילות או כשמבצעים תיקונים. ברז אחר הוא ברז ערבול המצוי ביציאת המים החמים והמונע שיהיו מעבר ל 50 מעלות צלסיוס. נועד לשמירת בטיחות המשתמשים ובעיקר ילדים, זקנים ומוגבלים. אביזר אחר הוא שסתום פריקת לחץ לשחרור לחצים בטמפרטורות גבוהות. כל אלו חייבים להיות מותקנים ולהישמר תקינים.

התקנה על הגג

התקנה מתבצעת על ידי טכנאי דודי שמש ברחובות מוסמך המגיע עם צוות מיומן. יש להעלות את הדוד עד לגג ולהציבו היטב. ההתקנה חייבת להתבצע על פי תקנים קיימים ובהתאם להוראות היצרנים.  היצרנית מספקת גם אחריות למספר שנים. התנאים נקבעים בהתאם שיקוליה. לעיתים, האחריות היא גם עבור ההתקנה. היא מספקת גם רשת ביטחון לתיקונים נדרשים מעת לעת. יש ברשותה ניידות שירות מאובזרות היטב בכל חלקי החילוף התקניים ובכלי עבודה מתאימים. תיקון יעיל ואיכותי ישמור על המערכת היקרה. התיקונים כוללים טיפול בקולטים, תיקון נזילות, החלפת גופי חימום ועוד. מומלץ לקבל שירות מקצועי עם יחס אישי מחברה בעלת מוניטין בתחום.