מעקות משמשים כאלמנטים בטיחותיים במבנים וגם במקומות פתוחים בהם יש הפרשי גבהים צמודים ניכרים בין שני מפלסים. מבנה חדש שאין בו מעקות תקניים לא יקבל טופס 4 המתיר אכלוס. הדברים האלו נבדקים בעת שהמסמך הזה ניתן ליזם או לקבלן. מעקה בטיחות מונע נפילה או מעידה ממפלס גבוה. כך בבית דו מפלסי, בבית שיש בו מרפסות, בגגות ועוד. כך גם בפארקים, על טיילות, במצפורי נוף, מעל חוף ים או נחל וכדומה. על המעקה נשענים בעת עמידה, נתמכים בעת עלייה וירידה במדרגות וכן הלאה.

ייצור והתקנה בטיחותיים

כל מעקה חייב להיות מותקן על פי הוראות ותקני בטיחות ידועים. הוא חייב להיות בגובה הנכון, יציב ועשוי מחומר מסיבי וקשיח העמיד ללחצים ומשקלים. ההתקנה אמורה להיות לתוך הקרקע, הבטון או לכל חיפוי מבוטן או מחוזק במתכת. יש צורך להתקין עם מרווח נכון מהקרקע למנוע זחילת ילדים קטנים מתחת לפלטות. גם הייצור חייב להיות על פי תקנים מקובלים והכוונה היא למרווחים בין הפלטות. הצורך הוא למנוע הכנסת ראש של ילדים קטנים ביניהם למניעת מעידות וכדומה. חברה המייצרת מעקות שונים כולל מעקות זכוכית מקפידה על כל אלו. היא אף מתקינה אותם אצל הלקוח בצורה תקנית.

סוגי מעקות                     

ניתן למצוא מעקות העשויים מחומרים שונים. בין הנפוצים הם עץ, מתכת וזכוכית. ניתן לשלב בין סוגי חומרים כאשר הבולטים ביניהם הם אלומיניום וזכוכית. שני חומרים אלו נחשבים למסיביים. הם עמידים ללחות ואינם מתבלים בקלות. השילוב ביניהם נאה מאוד וכך הם מתאימים לחללים פנימיים במבנים, לאזורים חיצוניים דוגמת גגות, מרפסות, מדרגות ועוד. הם יכולים להשתלב בין סוגי חומרים אחרים הנמצאים בבית ובגינה ורבים מרבים להשתמש בהם.

מעקות זכוכית

למעקות זכוכית יש יתרונות רבים. הזכוכית מעבירה אור וניתן לראות דרכה, ולכן, מתאימה למקומות חיצוניים עם נוף וגם לתוך הבית. האור העובר דרכה מגדיל את תחושת המרחב ומתאים מאוד לחללים קטנים וצפופים. הבטיחות נשמרת מאוד גם כאשר מדובר על זכוכית בגלל היותה מחוסמת. המשמעות היא, שהיא עוברת תהליך המחזק אותה מאוד והופך אותה לעמידה למשקל וללחצים כבדים. גם כאשר היא מתנפצת עקב לחץ בלתי סביר היא נשברת לרסיסים קטנים אשר אינם מסוגלים לפצוע קשות את מי שנפגע מהם. האלומיניום עצמו נחשב למתכת קלה אבל חזקה מאוד, ומעקה עם פרופיל אלומיניום עבה ותקני ופלטת זכוכית עבה הינו חזק מאוד ועמיד לבלאי לאורך זמן.

גוונים וטקסטורות שונות

ניתן למצוא מגוון מעקות זכוכית המגיעים עם זכוכיות חלביות, שקופות עם טקסטורות שונות שחלקן צבעוניות. ניתן למצוא גם פרופילים הצבועים בצבעים מגוונים. השילוב הנפוץ ביותר הוא זכוכית שקופה עם פרופיל לבן. אבל אצל אומנים, בעלי גלריות ובתים עם אנשים יצירתיים ניתן למצוא גם מעקות ססגוניים וצבעוניים.

ייצור, התקנה ותחזוקה

הייצור וההתקנה נעשים על ידי היצרן. היצרן מקבל תכנית ממהנדס או ארכיטקט של המעקות הנדרשים ואלו שנבחרו על ידי בעל הנכס ויעשה מדידות משלימות. הוא יבצע את הייצור על פי המפרט שקבל ויקפיד על בקרת ייצור מחמירה. ההתקנה תיעשה במועד שנקבע עם הלקוח ובצורה מושלמת. התחזוקה הינה קלה וכמעט ולא נדרש לה מאמץ. הניקוי על ידי מים שניתן להוסיף להם חומרי ניקוי בדילול רב. אין צורך להפריז בכמות. ניגוב הזכוכית באמצעות מטלית מיוחדת או מגב המשאיר אותה מבריקה. אין בלאי גבוה וכמעט ולא נדרשים תיקונים. מומלץ לקבל שירות מחברה בעלת מוניטין בתחום. ההשקעה הינה סבירה, יחסית, והתמורה טובה מאוד.