דודי שמש נועדו לחימום מים באמצעות אנרגיית השמש. יחד עם זאת, הם מותאמים גם לחימום באמצעות חשמל. הם נפוצים מאוד בישראל בגלל שתי סיבות עיקריות. האחת היא קיומו של חוק המחייב התקנתם בבתים של עד 8 קומות. מעבר לגבהים אלו יש בעיות מיקום על הגגות, ולכן, אין הכרח לכך. הסיבה השנייה היא שהם חסכוניים מאוד. החיסכון הרב מחזיר במהירות רבה את ההשקעה הראשונית כי כדאי לזכור ישראל היא ארץ חמה ושטופת שמש לאורך מרבית ימות השנה.

סוגי דודי שמש

ניתן למצוא מגוון רחב של דודי שמש המגיעים בגדלים ובנפחים שונים של  80, 120, 150 ו200 ליטר. הנפוצים ביותר הם בני  120 ליטר המיועדים למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר למשפחות בנות 5 נפשות. אלו ההמלצות המקובלות וכל לקוח בוחר לו את הדוד המתאים ביותר מבחינת צרכיו, טעמו האישי יכולותיו ושיקוליו הכספיים ועוד. יש שיקולים נוספים לבחירה כמו מיקום הבית באזור חם המאפשר התפשרות על דוד קטן יותר בגלל שכמות המים החמה תהיה גבוהה כל העת. שיקולים אחרים הם העדפה לדוד גדול יותר למשפחה  המתכננת ועומדת להתרחב ועוד.

התקנה

דודי שמש ברחובות מותקנים על הגגות או בתוך הבתים. הבחירה נעשית לרוב על פי שיקולים של מראה חיצוני של הבית. עדיף תמיד להתקין על גגות בגלל שהדוד תופס מקום, מאחר ובעת תקלה עלולים להתפרץ מים מהדוד וכי התחזוקה קלה יותר. עם זאת, בבתים עם גגות רעפים השיקולים לטובת המראה הכללי של הגג הם משמעותיים. את הקולטים מעמידים לצד הדוד והם נבחרים על פי תפוקת האנרגיה ביחס לנפח הדוד. ניתן למצוא מגוון רחב הנבדלים ביניהם גם במפרט הפנימי כמו החומרים מהם עשויה הצנרת, המעטפת ועוד. ההתקנה אמורה להיעשות על פי הוראות היצרן ועל פי תקנים קיימים. יש להכין תשתית חשמלית על ידי חשמלאי מוסמך. מומלץ להכין קו חשמל נפרד לדוד גדול בגלל שהוא צורך אנרגיה גבוהה. הפעלת מכשירים חשמליים זוללי חשמל על קו משותף מהווה פתח לניתוקי חשמל עקב עומס. כן, יש לוודא שמפסק הפחת תקין.

איך פועל הדוד?

המים מתחממים בתוך הקולטים ומשם מועברים לאגירה בדוד. כל קולט הוא מערכת סגורה ואטומה ומורכב מתיבה שהכיסוי העליון שלה עשוי זכוכית והתחתית ממתכת צבועה בצבע כהה. הקרניים מחממים את הצנרת והמים. הדוד עצמו עשוי ממעטפת פלדה חיצונית ומציפוי פנימי העשוי מחומר מבודד השומר את חום המים לאורך זמן. בכל דוד יש גוף חימום שתפקידו הוא לחמם את המים באמצעות החשמל. במקרים רבים יש פלאנג' הכולל גוף חימום ותרמוסטט יחד.

אביזרי בטיחות

בכל מערכת כזאת מותקנים ברזי ואביזרי בטיחות. קיים תרמוסטט שתפקידו הוא למניעת התחממות מים מעבר ל60 מעלות צלסיוס. זאת למניעת כוויות, וכן, לשמירה על הציפוי הפנימי. רתיחה גבוהה מדי עלולה לסדוק אותה. לא ניתן לתקן זאת ואז אין ברירה אלא להחליף את הדוד. ברזים אחרים הינם ברזי ערבול המונעים התחממות מעבר ל50 מעלות צלסיוס למניעת כוויות, ברזי ניתוק לשימוש בעת תקלות ותיקונן וברזים פורקי לחץ כאשר נוצרים מים חמים ומצטברים אדים במערכת.

תחזוקה ותיקונים

יש לתחזק היטב את המערכת כולל בדיקת הקולטים. תקלות עלולות לקרות מנזילות, מחלקים תקולים ובמיוחד מגוף החימום עליו נוצרת אבנית המגיעה מהמים ועוד. חברה המשווקת, מתקינה ומתקנת דודי שמש היא הכתובת לכל בעיה ומספקת שירותים בכל עת כולל דחופים הנדרשים במיידית. מומלץ לקבל שירות מחברה  בעלת מוניטין בתחום.