דודי שמש מותקנים בבתים רבים בישראל. קיים חוק המחייב התקנתם בבתים בני 8 קומות. בבתים גבוהים יותר אין די מקום על הגגות, ולכן, אין חובה כזאת. במקומם מותקנים דודי חשמל או, לחילופין, מותקנת מערכת סולארית לחימום מים. דודי השמש נמצאים בעדיפות גדולה בגלל החיסכון הכספי. אנרגיית השמש ניתנת חינם לאורך מרבית ימות השנה ועקב כך מוחזרת ההשקעה הראשונית במהירות רבה, יחסית. לדודים אלו יש יתרון נוסף בכך שהם פועלים גם על חשמל.

דודי שמש גדלים ונפחים

ניתן למצוא סוגי דודי שמש בראשון לציון ובכל הארץ המיוצרים על ידי יצרנים ישראליים רבים. הם מגיעים בגדלים ובנפחים שונים של 80, 120, 150 ו200 ליטר. הנפוצים ביותר הם בני  120 ליטר למשפחות בנות  4 נפשות ו150 ליטר משפחות בנות 5 נפשות. אלו ההמלצות המקובלות וכל לקוח בוחר לו את המתאים ביותר מבחינת צרכיו, טעמו האישי יכולותיו ושיקוליו הכספיים ועוד.

שיקולים נוספים לבחירה

שיקולים כאלו הם רבים. אחד מהם הוא מיקום הבתים. ידוע כי באזורי הדרום החמים יש ימי שמש רבים יותר וכי חום השמש גבוה יותר. לכן ניתן לשקול הכנסת דודי שמש קטנים מהמקובל אשר בהם לא תהיה בעיה של מים חמים לאורך מרבית שעות היום. שיקול אחר הוא הרצון להרחיב את המשפחה וכאן כדאי להצטייד מראש בדוד שמש גדול יותר. לדוגמא 200 ליטר במקום 150 ליטר המומלץ למשפחה בת 5 נפשות. מה שמקל על קבלת ההחלטות היא העובדה כי הפרשי המחירים בין הקטגוריות השונות אינו כה גדול, ולכן, לרבים כדאי להשקיע מעט יותר ולהבטיח אספקת מים חמים כל העת.

קולטים

ניתן למצוא סוגי קולטים הנבדלים ביניהם בגודל ובתפוקת האנרגיה שהם מספקים. מתאימים אותם לנפח וגודל הדוד. יש הבדלים בין סוגי החומרים מהם הם עשויים. כל אחד הוא מעין תיבה אטומה שתחתיתה צבועה בצבעים שחורים כהים המסוגלים לספוג היטב את חום השמש. הכיסוי העליון עשוי זכוכית שקופה  המעבירה את הקרניים. הצנרת עשויה נחושת או מתכת אחרת ויש לכך משמעות. המים מתחממים בצנרת ומועברים לאגירה בדוד. את הקולטים מציבים על הגג בזווית מתאימה לשמש כדי שיוכלו להיחשף אליהם לאורך מרבית שעות היום. את הדוד מתקינים לידם או בתוך הבית. בחירת מיקומו נעשית בעיקר בגלל סיבות אסתטיקה. בבתי רעפים מקפידים שהוא יהיה בתוך הבית. במידה ובכל זאת הוא מותקן על גג רעפים, אזי, נדרשים עיגונים מיוחדים מה שמייקר במעט את ההתקנה.

מבנה דוד השמש

מבנה הדוד דומה בכולם. המעטפת עשויה מפלדה חזקה והציפוי הפנימי מחומר מבודד המסוגל לשמור היטב על חום המים. בכל אחד יש גוף חימום אשר מחמם את המים על ידי אנרגיית החשמל. לחילופין ניתן למצוא פלאנג' אשר מכיל גוף חימום ותרמוסטט יחד. בכל מערכת יש ברזי ואביזרי בטיחות. אחד החשובים בהם הוא התרמוסטט שנועד לווסת את המים עד למקסימום של 60 מעלות צלסיוס. רתיחתם מעבר לכך מסכנת את הציפוי הפנימי של הדוד. במידה והוא נהרס אזי אין ברירה אלא להחליף את כל הדוד. כן, יש ברזי ערבול למניעת כוויות, שסתומי פריקת לחץ, ברזי ניתוק המופעלים בעת נזילות ותיקונים ועוד.

התקנת דוד השמש

ההתקנה נעשית על פי הוראות היצרנים ותקנים קיימים. הקולטים והדודים מחוברים ביניהם בצנרת תקנית תוך הקפדה על מחברים איכותיים, אטמים ועוד למניעת דליפות. המערכת עובדת בלחץ ומחוברת גם לחשמל ולכן, אמורה להיות איכותית. התשתית החשמלית מותקנת על ידי חשמלאי מוסמך. מומלץ לקבל שירות מחברה בעלת מוניטין בתחום.